Patienterstatningen forklarer afslag i spiralsagen
Mens 314 kvinder indtil videre har fået godtgørelse for ufrivilligt at have fået spiral, Depo-Provera eller p-stav, mens Danmark havde ansvaret for sundhedsområdet i Grønland, er 14 sager blevet afvist.
I 11 af de afviste sager skyldes det, at kvinderne var en del af søgsmålet mod den danske stat, hvor 143 kvinder krævede godtgørelse.
- Man kan kun få godtgørelse én gang. Så hvis man har fået 300.000 kroner via forliget, skal man ikke søge om godtgørelse efter den ordning, der følger af loven, forklarer Trine Berner Madsen, der leder indsatsen med godtgørelse hos Patienterstatningen.
Patienterstatningen har ansvaret for at behandle ansøgningerne om godtgørelse fra den danske stat.
- Kvinderne har i stedet fået deres godtgørelse via forliget, som blev indgået lige inden loven trådte i kraft, fortsætter Trine Berner Madsen.
I marts 2024 stævnede 143 kvinder fra spiralskandalen den danske stat. Kvinderne, der er repræsenteret af advokat Mads Pramming fra Pramming Advokater, krævede hver 300.000 kroner i godtgørelse fra den danske stat for brud på menneskerettighederne.
I december sidste år meddelte den danske regering, at kvinder, der har fået spiral, Depo-Provera eller p-stav uden samtykke, har ret til godtgørelse fra den danske stat.
I samme ombæring indgik staten og kvinderne fra søgsmålet et forlig.
Derfor skal de berørte kvinder, der var en del af søgsmålet, ikke ansøge om godtgørelse efter den almindelige procedure, som loven ellers foreskriver.
Tre sager i nyere tid
Derudover er tre sager blevet afvist, fordi hændelserne fandt sted efter 1991, hvor Grønland overtog ansvaret for sundhedsområdet fra Danmark, forklarer Trine Berner Madsen.
Kvinder, der har fået ufrivillig prævention efter 1991, har ret til en godtgørelse på op mod 300.000 kroner fra Grønland.
I oktober sidste år åbnede naalakkersuisut for, at de berørte kvinder kunne søge om godtgørelse.
I september – knap et år senere – oplyste naalakkersuisut til KNR, at fem af de berørte kvinder havde fået godtgørelse, mens 109 ansøgninger fortsat var under behandling.
Over 1000 har ansøgt
1081 har indtil videre ansøgt om godtgørelse fra Danmark.
Ifølge Trine Berner Madsen forløber behandlingen af ansøgningerne som forventet.
- Vi behandler sagerne løbende og så grundigt, som det kræver at vurdere, om kriterierne i loven er opfyldt. Vi gennemgår alle sagerne på baggrund af det materiale, vi har modtaget.
Et eksperthold fra Patienterstatningen har netop været på rundrejse i Grønland, hvor de besøgte Uummannaq, Aasiaat, Qeqertarsuaq, Qasigiannguit, Maniitsoq, Ilulissat og Nuuk.
Her informerede de de berørte kvinder om, hvordan de kan søge om godtgørelse.
Efterfølgende har flere kvinder fra Grønland søgt om godtgørelse. 31 procent af ansøgningerne kommer fra grønlandske kvinder bosat i Danmark, mens 66 procent kommer fra kvinder bosat i Grønland.
- Vi kan se, at der kommer rigtig mange ansøgninger på grønlandsk, efter at vores rejsehold har været rundt i Grønland. Det betyder selvfølgelig, at ansøgningerne skal oversættes.
- I de tilfælde kontakter vi også kvinderne og taler grønlandsk med dem. Så hvis man har søgt på grønlandsk, får man også en opringning eller et svar på sit brev på grønlandsk.
- Derfor er vi ved at ansætte endnu en medarbejder, som også kan grønlandsk, så vi kan imødekomme behovet, siger Trine Berner Madsen.