Qooqqut festival holder 10-års jubilæum: Som altid forventer vi, at der sker mange fantastiske ting

Nu er det tid til, at den årlige Qooqqut-festival igen løber af staben. Henover weekenden vil man kunne opleve kurser, lytte til musik og forskellige aktiviteter mens man er omringet af naturen.
- Som sædvanlig regner vi med, at det vil være meget skønt, siger Katuaqs arrangementschef, Jakob Søvndahl Skovaa.
- Da vi har 10-års jubilæum i år, skal det markeres ved at have det sjovt i fællesskab. Grundlæggerne af festivalen, Nuka Alice Lund, vil også ankomme og bidrage med forskellige ting, siger Jakob Søvndahl Skovaa.
Hun vil nemlig blandt optræde med trommedans, fortæller Jakob Søvndahl Skovaa.
Værdierne i arrangementet
Formålet med festivallen er at styrke kulturen og fremme den vide, som folk har om kulturen, fortæller arrangement chefen til KNR.
Forskellige kunstnere i arktiske lande vil lave aktiviteter. For første gang vil systuen Kittat afholde kursus i bearbejdelse af sælskind.
- Da vi i Katuaq selvfølgelig finder vores gamle kultur betydningsfuldt, vil vi altid arbejde for, at folk for mere viden, og at de færdigheder, der hører til vores kultur, videreføres, sigerJakob Søvndahl Skovaa og fortsatte:
- For eksempel er skindarbejde meget vigtigt for vores kultur, men hvis folk er nervøse for at kaste sig ud i det, fordi de aldrig har prøvet det før, så giver festivallen nu mulighed for, at man kan prøve det i Qooqqut. Og vi håber også at folk vil tage det med sig fra Qooqqut, siger Jakob Søvndahl Skovaa.
Han fortæller også, at det er vigtigt for arrangørerne at samarbejde med foreninger og kulturaktører, fordi det er de forskellige kunstnere, der giver det forskellige kultur videre til festivalgæsterne i den weekend, der er Qooqqut Festival.
Aktiviteterne kort
Lørdag i Qooqqut vil der både være syning og kursus i bearbejdning af sæltarme. Man vil også have sport som fokus, hvor man vil kunne træne arktiske sport.
Festivalen åbnes traditionen tro med en velkomst af Nuka Alice Lund som vil byde velkommen med en trommedans. Derefter åbner scenen med musik. Afslutningsvis vil der være bål og film.
Fra søndag morgen fra kl. 11 indtil kl. 21 om aften vil der være musik, sang, kunsthåndværk, kajakroning, sport, trommedans, maskedans, strubesang og folkedans.
- Vi har arbejdet for at skabe et samarbejde med folk fra Alaska, Nunavik, Nunavut og Sápmi, og på den måde har vi fået folk udefra til at deltage i år, siger Jakob Søvndahl Skovaa.