Indhandling på ny fabrik i Tasiilaq er åbnet

Fra i dag er det muligt for fiskerne i Tasiilaq at indhandle, selvom byens nye fabrik ikke står klar endnu.
Tasiilaqs nye fiskefabrik bliver formentligt taget i brug til september, men fra i dag er det muligt for fiskerne at indhandle til fabrikken. Foto © : Bibi Nathansen/KNR
06. august 2025 12:10

I dag skulle dørene være åbnet til den splinternye fiskefabrik i Tasiilaq - men status er, at fabrikken er forsinket og derfor ikke helt klar endnu.

Alligevel er der godt nyt, for indhandlingen starter i dag, og det glæder fabrikschefen Frede Kilime.


- Selve bygningen står klar, og det indvendige står nærmest færdig. Og det betyder, der er givet tilladelse til, at vi kan indhandle fisk, siger han.

Selvom fabrikken ikke står helt færdig endnu, er der allerede god aktivitet på fabrikken, hvor de ansatte de seneste dage har været i gang med at klargøre til starten på indhandlingen.

-  De seks ansatte er ved at stille kar og is klar, som fiskerne skal bruge, når de kommer ind, siger Frede Kilime.

Store forventninger til hellefisk

Han fortæller, at der i højsæsonen vil være otte ansatte, og at både Royal Greenland og fiskerne glæder sig til at tage fabrikken i brug, fordi det er en forbedring at få en ny fabrik.

- Førhen gik det også fint med indtalingen, men nu tror jeg, at processen bliver bedre, og at der vil komme endnu flere fiskere til.

Lige nu er det muligt at indhandle ti tons torsk og hellefisk uden indvolde om dagen, og den nye fabrik har en frysekapacitet på 500 tons, fortæller fabrikschefen.


Han forventer, at fiskerne kan indhandle de kommende måneder og ser frem til det kommende fiskeri efter hellefisk.

Der er endnu ikke sat dato på, hvornår fabrikken officielt åbner.