Solformørkelse i Grønland: Her skal du holde øje med himlen, og det skal du passe på

Den 12. august kommer der til at være solformørkelse i Grønland. Det kan ses i hele landet og i Ittoqqortoormiit kan man opleve verdens længste solformørkelse.
Formørkelsen begynder over det nordlige Rusland og bevæger sig derfra i en bue hen over Nordpolen, Grønland, Island og Atlanterhavet, før totalitetssporet ender i området omkring Spanien og Middelhavet. Foto © : AP
Skrevet af Isak Hüllert
12. august 2026 07:50

Onsdag den 12. august rammer et af naturens mest sjældne og spektakulære fænomener Grønland, når månen i nogle minutter bevæger sig ind foran solen og forvandler dagslyset til et næsten surrealistisk skue. 

Det vil ske over hele Grønland, men på forskellige tidspunkter og med forskellige grader af formørkelse. 

I Ittoqqortoormiit kan man få det vildeste syn, hvor solen ifølge Timeanddate.com vil være dækket 99,67 procent af månen, når formørkelsen topper klokken 16.37. 

I Nuuk vil man kunne opleve en solformørkelse på 78,9 procent mellem kl 15.30 og 17.39. I Sisimiut, Ilulissat og Aasiaat vil formørkelsen ramme lidt tidligere og ske et par minutter tidligere. 

Derudover kan man opleve en solformørkelse på hele 93 procent i Tasiilaq og bygderne omkring byen.

Du kan finde mere præcise tider på dette link.

Astrofysikken bag fænomenet

KNR har talt med grønlandsk første astrofysiker, 28-årige Ivalu Barlach Christensen. 

Hun forklarer naturfænomenet således: 

- Solen er omkring 400 gange længere væk fra jorden, end månen er fra jorden. Men solen er også omkring 400 gange større end månen, sådan som vi ser dem på himlen. Derfor sker det nogle gange, at månen bevæger sig ind foran solen, siger hun og fortsætter: 

- Den dækker dog ikke altid hele jorden, men nogle gange passerer månens skygge hen over et bestemt område på jorden, hvor månen helt dækker Solen. På den måde kan man se en solformørkelse.

- Fordi månen er mindre end jorden, bliver hele jorden heller ikke mørklagt, når månen dækker solen, og solen forsvinder ikke fra himlen overalt. Det rammer kun bestemte områder fra tid til anden. Men fordi jorden er så stor, sker det også ofte, at en solformørkelse ikke bliver set af mennesker, fordi den totale formørkelse foregår over havet.

Beskyt øjnene – og læg kameraet fra dig

Myndigheder og eksperter er enige om ét råd: Almindelige solbriller yder ikke den nødvendige beskyttelse. Alle, der vil se direkte på solen før og efter totaliteten, skal bruge godkendte solformørkelsesbriller eller andet certificeret solfilter.

Under selve totaliteten er det derimod sikkert at kigge direkte på solen, fordi månen på det tidspunkt dækker hele solskiven. Så snart solen begynder at komme frem igen, skal øjenbeskyttelsen på.

Når det gælder fotografering, er rådet til uerfarne solformørkelsesfotografer enkelt: Lad kameraet ligge.

Det er vanskeligt at tage gode billeder af en solformørkelse, og det kræver det rette udstyr og viden om sikker fotografering. Uden det risikerer man at bruge de få minutter på kameraet i stedet for på selve oplevelsen.

For mange vil det derfor være bedre blot at observere, hvordan lyset i landskabet ændrer sig, når månen langsomt bevæger sig foran solen.

Trafikprop på vandet ved Scoresbysund 

Den totale solformørkelse bevæger sig onsdag sydpå gennem Nordøstgrønland, og fænomenet har allerede trukket et dusinvis af krydstogtsskibe til den afsidesliggende Blossevillekyst og ind i Scoresbysund, verdens største og længste fjordsystem. 

Det fortæller Ittoqqortoormiits lokale operatør for krydstogtselskaberne, Mette Pike Barselajsen, til Sermitsiaq.

Ifølge MarineTraffic er der over 35 skib i Ittoqqortoormiit området lige nu.

Flere krydstogtselskaber har markedsført formørkelsen som en oplevelse, man kun får én gang i livet, og den populære rute mellem Svalbard, Østgrønland og Island lægger nu vejen forbi Scoresbysunds inderste fjordarme.

Totaliteten varer dog kun få minutter – og den maksimale varighed for hele formørkelsen er 2 minutter og 18 sekunder.

Fænomenet varer ikke for evigt

Astrofysikeren Ivalu Barlach Christensen påpeger, at fænomenet på et tidspunkt vil forsvinde helt, når solen om mange år vil holde op med at blive fuldkommen formørket . 

- Som jeg nævnte tidligere, er vores måne lige nu omkring 400 gange mindre end solen, men afstanden til månen er også omkring 400 gange mindre, og det gør, at de ser næsten lige store ud på himlen, selv om deres faktiske størrelser og afstande er meget forskellige. 

- Men vores måne bevæger sig nogle få centimeter længere væk fra jorden hvert år. Den bevæger sig altså langsomt væk fra jorden. Når der er gået mange millioner år, vil månen være længere væk, og den vil derfor se mindre ud på himlen. På det tidspunkt vil den ikke længere kunne dække solen helt, lyder det fra Ivalu Barlach Christensen.