Flere sportsgrene får flere penge til internationale ambitioner

Elite Sport Greenland har delt ud af landskassens merbevilling til idrætten.
Skrevet af Noah Mølgaard
05. oktober 2025 10:00

Inatsisartut besluttede i forbindelse med vedtagelse af finansloven for 2025 at øge bevillingen til idrætten med 30 millioner kroner fordelt på fire år. 

Nu fordeles den bevilling på 1,8 millioner kroner, der er givet til Elite Sport Greenland. Den første uddeling sker nu til tre specialforbund.

- Pengene skal bruges til landskampe og træningssamlinger. Der er også mulighed for at genoptage træningssamlinger. Vi har også haft dialog med specialforbund om start af nye aktiviteter ud over allerede planlagte aktiviteter. Og det er sket efter specialforbundenes ønsker, siger sekretariatchef i Elite Sport Greenland Muusaarannguaq Ostermann Søholm til KNR.

Bestyrelsen i Elite Sport Greenland underskrev forleden aftaler med Grønlands håndboldforbund, TAAK, Grønlands boldspilunion, KAK, og Grønlands taekwondo forbund, GTF, om ekstrabevilling.

De tre forbund har internationale opgaver i den kommende periode, hvor der er forbundet store udgifter.

Hjælp til realisering

Damelandshold i håndbold skal til Island på træningstur og ungdomslandshold for U-17 VM-kvalifikationsturnering. Fodboldlandshold i udendørsfodbold og futsal skal til Europa og spille landskampe. Og taekwondo landshold tager snart til verdensmesterskaber.

- Specialforbund vi har aftaler med, har allerede målsætninger og handlingsplaner. Og deres planer er målrettet til elitesport. Det kan være deltagelse i verdensmesterskaber, Europamesterskaber. Det kan også være forsøg på kvalifikation til OL, forklarer Muusaarannguaq Ostermann Søholm.

- Det er sagt med andre ord specialforbund med ambitioner. Og vi vil meget gerne høre fra specialforbund hvad der skal for at komme tættere på realisering af målsætninger. Det kan være træningssamlinger eller deltage i internationalestævner for Grønland. Det er vores største krav, når vi deler penge ud, siger Muusaarannguaq Ostermann Søholm.

Nu er det foreløbig håndbold, fodbold og taekwondo, der får glæde af merbevilling til eliteidræt. Elite Sport Greenland har dog allerede dialog i gang med andre specialforbund om muligheder for ekstra bevilling - ud over den støtte, de allerede har fået fra Elite Sport Greenland.

Landskassens ekstrabevilling til idrætten på 30 millioner kroner til de kommende er stadig kun på budgetoverslagsårene. Bevillingen til næste år bliver afgjort når finansloven for 2026 bliver vedtaget i midten af november.