Vinterfangst af moskusokser i Kangerlussuaq udskydes

På grund af manglende is i bunden af Kangerlussuaqfjorden og næsten ingen sne, er moskusoksejagten om vinteren blevet udsat.
Vinterjagten på moskusokser i Kangerlussuaq i Maniitsoq forvaltningsområde er blevet udsat. Foto © : budgora/Flickr Creative Commons
29. januar 2026 15:43
Versionist Karla Heilmann

I  Kangerlussuaq skulle moskusoksejagten i jagtområde 2 og 3 være startet den 31. januar, og i jagtområde 2 skulle det desuden have været tilladt at gå på moskusoksejagt fra den 14. februar.

Men på grund af de skiftende vejrforhold, fortsat manglende isdannelse i bunden af Kangerlussuaqfjorden og næsten ingen sne på landjorden er jagten blevet udsat.

Det oplyser Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning i en pressemeddelelse.

Departementet samarbejder med fiskernes og fangernes organisationer samt Qeqqata Kommunia om forholdene i Kangerlussuaq, og derfor vil det på et senere tidspunkt blive besluttet, hvornår vinterjagten på moskusokser kan påbegyndes, står der i pressemeddelelsen.