Ny forening Y-NINE vil samle unge
Mange unge kæmper med negative tanker, og nogle har svært ved at sætte ord på deres oplevelser. For at modvirke dette er den nye forening Y-NINE blevet oprettet.
– Vi har stiftet foreningen for unge i Grønland for at forebygge selvmord og for at styrke unges mentale og psykiske trivsel, siger Mora M. Kruse, der sammen med Sabrina E. Jensen og Kristen Petersen har stiftet foreningen.
Hun tilføjer, at foreningen også er opstået som følge af de udfordringer med selvmord i samfundet:
– Måske har vi alle hver især oplevet noget, da selvmord er et stort problem blandt unge i Grønland. Vi har måske hver især længe haft et ønske om et fællesskab eller en forening, hvor vi kan samles, siger hun.
Håb om mere dialog
De tre unge stiftere håber, at unge i højere grad vil begynde at tale om deres følelser og livserfaringer.
– Vi håber, at der kommer mere dialog, mere oplysning og selvfølgelig - vigtigst af alt - forebyggelse af selvmord. Men vi vil altid opleve ting i livet, som vi ikke kan kontrollere. Spørgsmålet er, hvordan vi kan skabe forbedringer i vores fællesskab, siger medlemsansvarlig Kristen Petersen.
De tre kvinder understreger også, at det er vigtigt at tale mere åbent om selvmord, og at det er afgørende, at de unge taler om deres følelser.
Derfor er opfordringen fra de tre kvinder klar
– Tal om det, sig det højt. Du kan sige det til hvem som helst, og det er meget bedre, når man får talt om det. At være ung er anderledes, og derfor er det vigtigt at give plads til det, du skal lære og erfare. Livet er kun lige begyndt, siger Mora M. Kruse.
– Vi lever alle vores liv for første gang. Vi er alle i tvivl indimellem, og derfor er det meget vigtigt at sige og tale sammen. Og det er vigtigt at kende sit eget værd som menneske, siger Kristen Petersen.