Brand og kraftig røg lukkede Kulusuk Lufthavn lørdag



Mellem 15.30 og 21.00 lørdag lukkede lufthavnen i Kulusuk, da en brand udbrød i lufthavnens værksted.
- Der er udbrudt brand i lufthavnens værksted ”det gamle værksted” nær Kulusuk lufthavn. Lufthavnen er lukket med øjeblikkelig virkning, skrev Greenland Airports i går eftermiddags.
Både lufthavnen, hotellet samt medarbejdere, der ikke var en del af slukningsarbejdet, blev evakueret til Kulusuk bygd.
Klokken 19.23 meddelte Greenland Airports, at branden var slukket og at lufthavnen atter ville åbne klokken 21.00.
I en pressemeddelelse fra Grønlands Politi oplyser vicepolitiinspektør og formand for Grønlands Beredskab, Katrine Sandgreen, at der i går blev sendt brandfolk fra Tasiilaq til Kulusuk for at hjælpe med brandslukningen.
- Umiddelbart tyder det på, at der er tale om uheld i forbindelse med noget arbejde på stedet, og politipersonale er ankommet til bygden for at foretage afhøringer og undersøgelse på stedet, skriver hun.
Vagtchef Thomas Jeppesen oplyser her til morgen, at politiet i dag, når det er blevet lyst, fortsætter arbejdet med at undersøge stedet og få overblik over skaderne.