Turister flokkes om rensdyr: Karsten filmede dem og gik viralt

Jagtsæsonen overhobes med turister i fjorden. Rensdyrjæger måtte sejle væk fra menneskemængden midt i jagtturen, men nu opfordrer til at der skal findes en bedre løsning.
Privat foto, Karsten Fleischer Rex
Foto © : Karsten Fleischer | I sin video på facebook, viser Karsten Fleischer Rex et afbillede af turisterne, som i stribe sejler ind til fjorden.
Skrevet af Ivalu Nivi Johansen
13. august 2025 07:36

Lige efter skudstart på denne jagtsæson, sejlede Karsten Fleischer Rex ud på rensdyrjagt med sin familie, men så opdagede han en lang række gummibåde fyldt med turister.

- Vi bliver enige om at sejle væk fra der, hvor vi plejer at gå på jagt, og tage hen til et sted med mere ro. Det er frustrerende, udtaler Karsten Fleischer Rex.

Han fortæller til KNR, at han har set turistgummibåde sejle forbi hans hytte siden tidligt om morgenen og resten af dagen. Han mener, der er været op til 200 personer i gummibådene den dag. 

Mange mennesker, små steder

Karsten Fleischer Rex kan godt forstå, at turisterne gerne vil se den flotte isfjord, men den store mængde turister kom bag på ham.

Han mener, det ville være svært at kontrollere strømmen af turisterne, og han er bange for det vil skræmme dyrene væk fra deres sædvanlige steder.

- Hvis der kommer 200 turister, og rensdyrene både lugter og ser og hører dem, så tror jeg at de bliver skræmt væk i meget længere tid, end hvis det bare var små mængder mennesker, der kom.

Karsten Fleischer Rex måtte sejle væk fra rensdyrene og tog i stedet på ørredfangst, da der ikke var nok ro til at fange rensdyr. 

Han ønsker handling

På Facebook delte han en video over de sejlende turister. Den er nu gået viralt. 

- Jeg tror, det er fordi, der er flere, der er bekymret over det. 

Han er også frustreret over, at der kan opstå modsætningsforhold i forbindelse med, hvor meget turisme, der er her i Grønland. 

Han mener, det er hele befolkningen, der bør tage snakken om mængden af turister, der går rundt i jagtområderne. Turistaktørene, der arrangerer turene, er her for at blive, anerkender han og fortæller:

- Jeg synes, man skal sætte sig ned og gøre noget konstruktivt. Man bør finde ud af, hvad der kan gøres.

Har du skudt et rensdyr i år?

- Ja, det har jeg, men ikke der, hvor jeg plejer. Det kan jeg jo ikke, hvis der er turister over alt.