Politikerne skal drøfte nyt vartegn i Nuuk efter protest fra borgere
Skal der bruges 5 millioner kroner til Nuuks nye varetegn? Nej lyder svaret, hvis man spørger Per Stockholm, der står bag borgerforslaget "Stop projekt 'Nyt vartegn i Nuuk' - Vi har Sermitsiaq".
Han har oprettet forslaget for at få standset kommunens planer om at opføre et nyt kunstnerisk monument i hovedstaden. Og det er der en mulighed for, at han nu kan.
I hvert fald skal politikerne nu debattere borgerforslaget. For at et borgerforslag i Nuuk kan sendes videre til politisk behandling, kræver det 250 underskrifter. Det aktuelle forslag har nu passeret grænsen og skal derfor på dagsordenen. 282 borgere har stemt for at stoppe projektet.
- Det er vigtigt for mig at stoppe, mens legen er god. Projektet har allerede kostet en kvart million. Dog frygter jeg, at beslutningen desværre er truffet, og at kommunen vil føre projektet til dørs, siger Per Stockholm.
Monument inspireret af Qilaat
Debatten om projektet har været intens, ikke mindst fordi kun 271 borgere deltog i den offentlige afstemning om, hvilket monument der skulle opføres.
Konkurrencen blev igangsat som led i hovedstadsstrategien Nuuk2035, hvor ønsket om et vartegn ifølge kommunen blev fremhævet som et vigtigt element. To finalister blev sendt til offentlig afstemning på borgerinddragelsesplatformen Kommuneqarfiga.
Vinderen blev forslaget “Sermitsiap Qilaataa”, tegnet af arkitekt Bilo Høegh Stigsen. Monumentet er inspireret af den grønlandske tromme qilaat og skal placeres ved det lille næs nord for Kangillinnguit med udsigt til Sermitsiaq.
Kommunalbestyrelsen har afsat 5 millioner kroner til projektet.
Ifølge konkurrenceprogrammet var der en samlet præmiesum på 250.000, hvoraf 1. præmien vil være på mindst 100.000 kroner.
Kritik af prioritering
Flere borgere har dog sat spørgsmålstegn ved, om pengene burde anvendes anderledes – eksempelvis til renovering af forfaldne bygninger eller andre presserende opgaver i byen. Kritikerne mener desuden, at deltagelsen i afstemningen var så lav, at projektet mangler bred folkelig opbakning.
Ifølge Per Stochholm er det blandt andet tydeligt på sociale medier.
- Jeg har et lille håb om, at kommunalpolitikerne vågner op og indser at dette projekt ikke er et reelt ønske fra byens borgere. Der er flere, som har underskrevet min protest, end der er borgere, som har stemt mellem de to muligheder, der blev stillet, siger han og fortsætter:
- Det er et tydeligt signal om manglende tilslutning. Kigger man på månederne op til stemmedagen i november, var kommunen nærmest desperate for at få borgerne til at stemme.
Borgmesteren i Kommuneqarfik Sermersooq har tidligere udtalt, at man forstår bekymringerne, men samtidig ønsker at udvikle Nuuk i dialog med borgerne og med respekt for byens historie.
Nu bliver det op til politikerne at tage stilling til borgerforslaget og afgøre, om arbejdet med det nye vartegn skal fortsætte – eller om projektet skal bremses.