Pipaluk Lynge trækker sig som formand for Udenrigs- og Sikkerhedspolitisk udvalg

Pipaluk Lynge (IA) trækker sig som formand for Udenrigs- og Sikkerhedspolitisk Udvalg i en tid præget af konflikten med USA.
Foto © : KNR/Morten Heilmann
Skrevet af Markus Valentin
22. september 2026 12:28

Opdateret klokken 16.45 med oplysningen om, at Pele Broberg ligeledes erstattes som næstformand af Juno Berthelsen (N).

Pipaluk Lynge (IA) trækker sig som formand for Udenrigs- og Sikkerhedspolitisk Udvalg (Uspu).

Det skriver hun i et opslag på Facebook.

- Nu er sagen med Trump og USA snarligt færdigt. Jeg har valgt at trække mig som formand for Uspu. Jeg har givet alt. Alt. Ingen sygedage for mig og mine drenge.

Den afgående formand overtog posten efter valget til Inatsisartut i 2021.

- Formandsposter er ikke et personligt eje, men jeg har været der fra start til slut. Imellem to formænd for Naalakkersuisut, to udenrigsministre. 

- Jeg er sikker på, at den nye formand kommer til at opnå mere end vi kan drømme om.

Det er endnu ikke offentliggjort, hvem der overtager rollen som ny udvalgsformand.

Juno Berthelsen (N) har skrevet på sin Facebook-side, at Naleraq også skifter ud på posterne i udvalget. Juno Berthelsen overtager posten som næstformand i stedet for Pele Broberg.

Internationale møder

I sit opslag lægger Pipaluk Lynge særligt vægt på de internationale møder, hun har deltaget i.

- Jeg fik opnået samtidighedsmøder samtidig med Danmark, fik Færøerne med i denne ordning, som vi har haft ret til. Kongeriget skal have samme oplysninger, ikke kun Danmark.

 - Jeg har udnyttet taletiden for Grønland og gentaget, at vi ikke er til salg; at vi har kæmpet for selvbestemmelse; at vi aldrig har ønsket andet end at være kalaallit.

Deltag i samtalen

Der har været et generelt mediefokus på antallet af udlandsrejser, som medlemmerne af Inatsisartut og naalakkersuisut har været på.

Pipaluk Lynge forsvarer sine rejser i opslaget.

- Vi skal være der, hvor der er tale om Arktis. Formanden for Uspu skal deltage i de forum, der er relevante. Så flere rejser, flere forum, flere møder, også under samling.

Hun runder af med at sende en generelt tak.

- Man har altid kunne regne med mig. Det er jeg stolt af. Tak for støtten og tak for at holde sammen.