Narsarmijit: Suuna kan nu indhandle bær

Suuna Mikaelsen glæder sig over, at hun nu kan indhandle både sorte- og blåbær, som skal laves til marmelade.
- Vi laver selv forretter og marmelade ud af dem. Det smager meget godt, fortæller Suuna Mikaelsen. Foto © : Privatfoto
07. september 2021 13:03

En bærplukker i den sydgrønlandske bygd, Narsarmijit, er begejstret. 

Hun kan nemlig nu indhandle bær i den lokale Pilersuisoq butik. 

- Jeg er da meget glad for muligheden, fortæller Suuna Mikaelsen, der kommer fra bygden med 73 indbyggere.

Det er nemlig blevet muligt for bærplukkerne i to sydgrønlandske bygder, Alluitsup Paa og Narsarmijit, at sælge deres bær til Pilersuisoq.

Det sker efter at Kommune Kujalleq har fået bevilget 1,1 millioner kroner fra Selvstyret til udvikling af bygderne. Kommunen har derefter afsat 200.000 kroner, som Innovation South Greenland A/S har brugt til projektet. 

Og projektet er blevet til i samarbejde mellem Innovation South Greenland A/S, Pilersuisoq A/S og slagteriet Neqi A/S.

- Vi har forhørt Neqi A/S om, hvad de synes om idéen, fortæller Erik Kielsen, der er konsulent i Innovation South Greenland A/S. 

- Så fandt vi ud af, at det også havde været et mål for dem, at de skulle begynde at lave marmelade med sortebær og blåbær, siger han. 

Sæson for bærplukning

Og havde det ikke været for Pilersuisoq, som tog imod bærrene, vil det have været svært at realisere projektet.  

- For det er deres butikker i Alluitsup Paa og Narsarmijit, som tager imod bærene, siger Erik Kielsen. 

Og ifølge Suuna Mikaelsen er sortebærene og blåbærene flotte for tiden.  

- Vi laver selv forretter og marmelade ud af dem. Det smager meget godt, fortæller hun. 

Hos Innovation South Greenland A/S er der et håb om, at bærplukkere i det nærliggende bygder til Narsarmijit og Alluitsup Paa også vil indhandle deres bær til Pilersuisoq i de to bygder.

- Vi har været i bygderne og forhøre os hos borgerne, og de tog alle meget godt imod det. Særligt i bygderne, hvor der er mange sortebær og blåbær, fortæller Erik Kielsen. 

Tilbage i Narsarmijit nærmer afslutningen for bærsæsonen sig. Suuna Mikaelsen er derfor godt i gang med at plukke, inden nattefrosten begynder at fryse sortebærene og blåbærene.

- Sæsonen er inde til at plukke bær nu, inden der går frost i dem. Der er allerede begyndt at blive skyet og regne, så vi må plukke dem nu, mens de er gode, fortæller Suuna Mikaelsen.

Kiloprisen for sortebær er på 45 kroner, mens kiloprisen for blåbærene er på 50 kroner.

I Narsarmijit kan folk indhandle frem til den 9. oktober, mens indhandlingen vil vare til den 15. oktober i Alluitsup Paa.

Præcisering: 09.09.2021 kl. 09.25 har KNR præciseret hvor midlerne til projektet er kommet fra.