Naalakkersuisut: Sikkerheden i Grønland og Arktis skal styrkes

Både den sikkerhedspolitiske situation og USA's vedvarende interesse i Grønland var på dagsordenen, da et overraskende sikkerhedspolitisk topmøde fandt sted mandag på Færøerne.
Her deltog formanden for naalakkersuisut, Jens-Frederik Nielsen (D), den danske statsminister, Mette Frederiksen, den færøske lagmand, Aksel V. Johannesen og Islands statsminister, Kristrún Frostadóttir.
Også den norske statsminister, Jonas Gahr Støre, deltog virtuelt i topmødet.
På dagsordenen var en drøftelse af den aktuelle sikkerhedspolitiske situation i Nordatlanten og Arktis, fortæller Jens-Frederik Nielsen til KNR.
Han understreger, at en styrkelse af sikkerheden i regionen er uundgåelig.
– Med den globale situation in mente står det klart, at sikkerheden i Grønland og Arktis må styrkes, siger formanden for naalakkersuisut.
Skal drøftes blandt allierede
Jens-Frederik Nielsen ønsker dog ikke at gå i detaljer med, hvilke områder sikkerhedsarbejdet konkret skal fokusere på i Grønland.
– Det er noget, der må drøftes mellem de allierede, siger han.
– Men når vi ser på de nuværende forhold, er det nødvendigt at tage en styrket indsats alvorligt, tilføjer Jens-Frederik Nielsen.
Fuld opbakning
Regeringslederne drøftede også stormagten USA's pres på Grønland. Den amerikanske præsident, Donald Trump, har gentagende gange ytret ønske om, at USA skal overtage Grønland.
– Landenes ledere gav udtryk for fuld støtte til Grønland. Det blev understreget, at ingen vil acceptere, at de demokratiske principper bliver udfordret i verdenssamfundet, lyder det fra Jens-Frederik Nielsen.
Sammenkomsten mellem regeringslederne fra Norge, Island, Danmark og Færøerne var den første af sin slags. Der blev dog enighed om at mødes regelmæssigt fremover. Næste mødedato er endnu ikke fastlagt.
Der blev også afholdt et ekstraordinært møde med Færøernes lagmand, Aksel V. Johannesen. Ifølge Jens-Frederik Nielsen var der dog tale om et uformelt kaffemøde – men han understreger, at der var enighed om at fortsætte det tætte samarbejde.