Jens-Frederik Nielsen interesseret i idé om Kongerigeråd
I en video på Facebook har Naaja Nathanielsen (IA) sat spørgsmålstegn ved, om det giver mening, at Grønland har to folketingsmedlemmer.
- Jeg er ikke sikker på, at vi skal blive ved med at sende mandater til det danske Folketing. Det er en debat, jeg gerne vil tage, siger hun.
Naaja Nathanielsen begrunder sin holdning med, at der er sket meget siden grundloven fra 1953, hvor Grønland efterfølgende har fået Inatsisartut og naalakkersuisut.
- Vi har dermed vores egne folkevalgte, der arbejder med udgangspunkt i Grønland og fra Grønland.
Kongerigeråd
IA's folketingskandidat finder det naturligt, at Danmark, Færøerne og Grønland kan tale sammen med hinanden 'parlament til parlament; regering til regering.
- Jeg mener derfor, vi skal finde ud af, hvordan vi vil bruge de to folketingsmandater, vi har i dag. Skal de helt udegå, eller skal de have nye roller? spørger Naaja Nathanielsen sig selv i videoen.
Efter hendes spørgsmål fremsætter hun idéen om, hvorvidt der skal oprettes et såkaldt Kongerigeråd.
- Jeg kunne godt forestille mig, at vi etablerede en form for Kongerigeråd for parlamentarikere ligesom Nordisk Råd, hvor parlamentarikere mødes og diskuterer emner af fælles interesse.
I sådan en model foreslår Naaja Nathanielsen, at politikerne efterfølgende kunne gå tilbage til hver sit parlament og stille uforpligtende forslag til deres parlamenter og regeringer.
- Hvis jeg bliver valgt ind, er det en debat, jeg gerne vil tage. Jeg mener ikke, det er radikalt at søge forandring efter 70 år. Det er helt naturligt, og jeg mener, at vi skal undersøge det åbent og nysgerrigt.
Demokraatit er interesseret
KNR har spurgt Jens-Frederik Nielsen ind til, hvorvidt han er enig med Naaja Nathanielsen i at oprette et Kongerigeråd.
- Demokraatit gik sidste gang til valg på, at vi skulle puste liv i det samarbejdsorgan, der har været med de nordatlantiske mandater, der er i Folketinget, siger han og fortsætter:
- Det ligger mig meget på sinde at samarbejde mere, og det er faktisk en af vores mærkesager.
Dog er Demokraatit ikke klar til at fjerne de grønlandske mandater i Folketinget.
- Så længe vi er i den konstruktion, vi er i nu, og det ser ud, som det gør nu, så skal vi selvfølgelig have mandater i Folketinget, siger Jens-Frederik Nielsen.
- Men jeg er enig så langt, at hvis vi vælger en anden konstruktion såsom en union eller andet, så er det noget, vi skal have taget op.
Både-og vs. Enten-eller
Men er det både-og eller enten-eller i forhold til at fjerne folketingsmandaterne og oprette et Kongerigeråd?
- Det er jo lidt et åbent spørgsmål, for i den konstruktion vi er i nu, der mener vi ikke, at vi skal ud af Folketinget. Jeg kan godt forstå rationalet i, at vi samarbejder mere regering til regering, sådan som kongeriget har udviklet sig i dag.
- Men jeg synes, at vores folketingsmedlemmer er et vigtigt bindeled, hvis samarbejdet ellers er konstruktivt. Så vi ønsker ikke at fjerne dem, som det er nu. Tværtimod skal vi have en stærkere stemme.
Men kan det ikke skabe mere forvirring i Danmark, at folketingsmedlemmerne ikke repræsenterer naalakkersuisut og det samlede Grønland, men ifølge grundloven repræsenterer dem selv og deres parti først og fremmest?
- Det kan skabe forvirring, og det er derfor koordination er så vigtigt, og samarbejdet i den brede forstand er så vigtigt.
- Men det ændrer ikke på, at hvis vi skal snakke om, at de skal ud af Folketinget, skal vi ændre i vores konstruktion. Så længe vi ikke er der, så synes vi, at vi skal blive rundt om bordet.