Fire naalakkersuisoq-poster er ubesatte efter folketingsvalget
Med knap 2.000 stemmer i ryggen sætter Naaja H. Nathanielsen kurs mod det danske folketing for at afløse partifællen Aaja Chemnitz.
Folkets valg af Naaja Nathanielsen betyder, at hun forlader sin post som naalakkersuisoq for erhverv, råstoffer, energi, justitsområdet og ligestilling.
- Jeg vil først og fremmest lykønske de folkevalgte, som befolkningen har udpeget til at repræsentere Grønland, og ønske dem held og lykke med arbejdet, sagde formanden for naalakkersuisut, Jens-Frederik Nielsen, der må se sit parti slået af IA og Naleraq.
Med Naaja Nathanielsen som et af de to nye folketingsmedlemmer, er formanden for naalakkersuisut, Jens-Frederik Nielsen (D), nu oppe på fire naalakkersuisoq-poster, der enten er eller skal fordeles ud til de tilbageværende naalakkersuisut.
Bliver udpeget senere
Hvordan vil du håndtere disse vigtige poster?
- Et af de vigtigste mål for naalakkersuisut er naturligvis stabilitet og kontinuitet i ledelsen.
- Nu er vi nået til det punkt, hvor der skal udpeges nye medlemmer til naalakkersuisut i de relevante departementer, og de vil blive indsat efter proceduren, når Inatsisartut samles, sagde Jens-Frederik Nielsen i Qanorooq dagen efter valget.
De ubesatte poster er Bentiaraq Ottosens post, som naalakkersuisoq for sociale anliggender, arbejdsmarked, indenrigsanliggender og miljø, som han forlod tilbage i november.
Det er Mads Pedersens post som naalakkersuisoq for børn, unge og uddannelse, som han forlod i december, det er nu Naaja Nathanielsens post og Vivian Motzfeldts post som naalakkersuisoq for udenrigsanliggender, der er uvished om, efter Siumut tidligere på måneden trak sig fra koalitionen.
Hvad der skal ske med Vivian Motzfeldt post som naalakkersuisoq for udenrigsanliggender er der endnu ikke meldt noget ud om.
Har I allerede forberedt eller udpeget nye navne, og hvornår vil de blive offentliggjort?
- I naalakkersuisut er vi i gang med at evaluere situationen og arbejde videre med processen. På baggrund af vores beslutninger vil de nye udpegninger blive præsenteret, når Inatsisartut samles igen, sagde Jens Frederik onsdag aften.
Atassut truer med at trække sig
I kølvandet på, at Siumut trak sig fra koalitionen meddelte formanden for Atassut, Aqqalu C. Jerimiassen, at hans parti først ville tage stilling til dets fremtid i koalitionen efter folketingsvalget.
Jens-Frederik Nielsen, hvad er dit håb for Atassut?
- Vi har fra begyndelsen lagt vægt på et bredt samarbejde, og det håber jeg fortsat vil være tilfældet. Vi har en løbende dialog med Atassut, og jeg håber, at vi kan videreføre det gode samarbejde og fastholde en stærk koalition mellem de tre partier, sagde Jens-Frederik Nielsen.
Naaja Nathanielsens kollega i Folketinget bliver Qarsoq Høegh-Dam, der blev valgets helt store stemmesluger med 4.619 personlige stemmer.