Borgmester reagerer på markant overforbrug
Det har været alt andet end en god start på året for Kommune Qeqertalik.
I årets første tre måneder er kommunen gået 18,1 millioner kroner over budgettet. Hvis det tempo fortsætter, vil kommunen have haft et merforbrug på 72 millioner kroner, inden året er omme.
- Naturligvis betragtes denne situation som bekymrende af kommunalbestyrelsen og selvfølgelig også af mig, siger borgmester i Kommune Qeqrtalik, Simigaq Heilmann (D) i et interview med KNR.
Hun fortæller, at kommunen har sat gang i flere tiltag for, at der bliver rettet op på kommunens økonomi:
- Vi kan se, at hvis udviklingen fortsætter på denne måde, vil konsekvenserne blive endnu mere alvorlige. Derfor har vi nu krævet, at der udarbejdes en handlingsplan for at vende økonomien i en mere positiv retning.
Skimmelsvamp og prioriteringer
Der er flere grunde til, at det har været en hård start for Kommune Qeqertaliks økonomi.
- Overskridelsen på 18 millioner kroner i 1. kvartal hænger sammen med lønudgifter, men også med at budgetterne på nogle områder ikke er blevet tilpasset, siger Simigaq Heilmann og fortsætter:
- Derudover har der været uforudsete udgifter, eksempelvis i forbindelse med skimmelsvamp, samt lovbundne udgifter som følge af et stigende antal førtidspensionister og folkepensionister.
Der blev i slutningen af sidste år konstateret skimmelsvamp i kommune kontoret i Aasiaat, og flere administrative afdelinger måtte rykke til andre lokaler.
- Jeg mener, det er vigtigt at fortælle borgerne, at der er opstået en stor og uforudset situation, især skimmelsvampssagen i Aasiaat, som borgerne allerede har bemærket, siger Simigaq Heilmann.
Risikerer borgerne serviceforringelser som følge af merforbruget?
- Selvfølgelig er det ikke ønskværdigt, at borgerne skal mærke dette. Men jeg forventer, at der kan komme ændringer i prioriteringerne både i udvalgene og politisk. Vi ønsker alle at drive kommunen ansvarligt, og vi skal igen drøfte samarbejdet mellem udvalgene og kommunalbestyrelsen.
Et fælles ønske
Formand for Siumuts gruppe i kommunalbestyrelsen, Aqqa Samuelsen, har kaldt den økonomiske situation alvorlig og bekymrende.
Han efterspørger både en redegørelse for, hvorfor økonomien var stukket af og en handlingsplan for, hvordan man ville vende overforbruget.
- Jeg synes, det er vigtigt at sige klart, at hele kommunalbestyrelsen ønsker, at der bliver handlet. Der er allerede fremlagt forslag til tiltag, og i den kommende tid vil der blive præsenteret løsninger for udvalget, siger Simigaq Heilmann og fortsætter:
- Det handler altså ikke kun om bekymring hos én person, men om et fælles ønske fra hele kommunalbestyrelsen om at forbedre kommunens økonomi.