Tidligere PET-chef dømt for brud på tavshedspligten

Den tidligere chef i Politiets Efterretningstjeneste - PET - Jakob Scharf, blev fredag i Københavns Byret idømt fire måneders ubetinget fængsel for at have brudt sin tavshedspligt.
Samtidig konfiskeres en fortjeneste på knap 400.000 kroner for Scharfs medvirken i bogen "Syv år for PET", hvor de ulovlige udtalelser er faldet.
Under sagen har anklagemyndigheden hævdet, at den 52-årige jurist ikke mindre end 28 steder i bogen har brudt sin tavshedspligt, og retten gav dem stort set medhold i anklagerne.
I bogen "Syv år for PET" beretter Scharf om en række konkrete terrorsager, PET's arbejdsmetoder og om samarbejdet med andre efterretningstjenester.
Straffesagen mod Jakob Scharf er enestående - både i en dansk og en international kontekst. Aldrig tidligere er den øverste efterretningschef i et land i den vestlige verden blevet tiltalt for noget lignende.
Jakob Scharf stod i spidsen for PET fra 2007 til 2013. Det var i de år, hvor Muhammedtegningerne gjorde Danmark til et udsat mål for terrorister.
/ritzau/