Eksperter: Nye militærbaser på østkysten kan blive realitet

I en tv-debat åbner en russisk politiker op for muligheden af at dele Grønland med USA. Men ifølge eksperter er dette kun toppen af isbjerget. Den militære situation i Arktis er på randen af forandring, og Grønland kan blive den næste store brik i en geopolitisk konflikt. Det kan meget vel føre til nye mililtærbaser på østkysten.
Grønlænderne kan forvente en større militarisering af Grønland. Og militære baser på østkysten kan blive en realitet i det geopolitiske spil vurderer to eksperter i international politik. Foto © : Flyvevåbnets Fototjeneste
Skrevet af Markus Valentin
21. januar 2025 07:36

- Vi har brug for Grønland. Det er ikke en joke. Arktis er et større problem end Ukraine, som kun lige er begyndt. Vi har brug for at øge vores militære enheder i Arktis.

Sådan faldt ordene fra den russiske politiker, Andrey Gurulyov, fra Vladimir Putins parti, Forenet Rusland, i en TV-debat på russisk stats-tv mandag.

Desuden foreslog han, at USA og Rusland skulle indgå en aftale om at dele Grønland med hinanden.

Selvom man ikke bør lægge for meget vægt på politikerens udsagn, vækker de opmærksomhed hos to eksperter fra Det Danske Institut for Internationale Studier, Diis, der mener, at Grønland bør forberede sig på en ny militær situation.

- Som jeg mener, udenrigsministeren sagde, så skal vi lytte til Donald Trump, men ikke tage ham bogstaveligt. Her skal vi være opmærksomme på, at russerne er klar til at skrue op (militært, red.), siger Flemming Splidsboel.

Og nye militærbaser på den grønlandske østkyst kan meget vel blive en brik i spillet om Arktis.

Rusland opruster

Først og fremmest bør man tage udtalelserne fra den russiske politiker med et gran salt.

Det mener Ulrik Pram Gad, der forsker i Rigsfællesskabet, global sikkerhed og verdenssyn.

- Det er sådan noget bravado-snak. Ligesom Don Jr. har sit MAGA-univers på Fox News, har Rusland et lignende miljø, hvor politikerne kan udtale store nationalistiske påstande uden at kritisere Putin.

Ulrik Pram Gad fortæller, at den eneste interesse Rusland har i Grønland rent militært, er, at ødelægge radaren på Pituffik Space Base i tilfælde af krig. Det skyldes, at det er den, der ville opfange de russiske missiler mod USA. Foto © : DIIS

Holdningen bakkes op af Flemming Splidsboel, som ligeledes er ansat på Diis og forsker i den postsovjetiske verden.

- Det, der skete i sidste uge i Grønland, var enormt dramatisk og overraskende; også for russerne. De reagerer nu ved at gå i offensiven og sige, at de kan tage halvdelen af Grønland.

Men begge eksperter fortæller, at de grønlandske politikere bør være meget opmærksom på, at der foregår en stor oprustning i Arktis fra Ruslands side.

Forrige onsdag sagde formanden for naalakkersuisut, Múte B. Egede, at han ville minde om, at Arktis er et militært lavspændingsområde.

Men idéen om Arktis som lavspændningsområde, ja den kan man godt vinke farvel til, mener eksperterne.

- Det er ikke længere et lavspændingsområde, desværre. Der foregår meget, og der tales nu åbent om det. Store militærøvelser, atomubåde, hangarskibe, fly og missiler, siger Flemming Splidsboel.

- Der er virkelig skruet op de senere år. Den arktiske exceptionalisme, hvor der ikke var militærkonfrontation, den holder efter min mening ikke mere.

Flemming Splidsboel fortæller, at der i den kommende tid vil være flere udmeldinger fra Rusland og USA. Her kommer han med et konkret råd til de grønlandske politikere: - Pas på med ikke at blive grebet af det. Det er måske bedre at tie det ihjel. Nogle gange må man sige, at man ikke kommenterer det. Men vær opmærksom på, at den politiske temperatur vil stige Foto © : Lynggaardhansenfoto.dk

Ulrik Pram Gad fortæller, at Rusland har genåbnet flere af de gamle militærbaser fra den kolde krig.

Hovedsageligt fordi de vil beskytte deres naturressourcer i de arktiske områder.

Men den teknologiske udvikling har gjort baserne til en større trussel end i 80'erne.

- Det er en defensiv oprustning. Problemet er bare, at nogle af de her baser, kombineret med ny teknologi, kan nå over til Pituffik Space Base, fortæller Ulrik Pram Gad.

Nye militærbaser i Østgrønland

Den russiske politiker, der talte på tv i mandags, sagde, at krig er matematik, og at det er på tide, Rusland lægger regnestykkerne.

Og de samme regnestykker er ifølge de to eksperter en af årsagerne til, at USA er så interesseret i Grønland for tiden.

Rusland har atomubåde under polarisen. Hvis krig bryder ud, vil de forsøge at sejle syd langs Grønlands østkyst.

- Det vil sige, at amerikanerne i øjeblikket er interesseret i at sætte mere radar, droner og overvågning op på østkysten for at få gearet op på ubådsfiskeriet i GIUK-Gappet, fortæller Ulrik Pram Gad.

I den kommende tid kan det blive svært for både de grønlandske og danske politikere at modstå presset og de krav, USA måtte stille.

- Som jeg ser udviklingen nu, vil der sket en yderligere militarisering af Grønland. Jeg kan slet ikke se, hvordan det kan undgås, fortæller Flemming Splidsboel.

- Hvis Trump-administrationen virkelig insisterer på deres store politiker, de har annonceret, så vil det være svært at stå imod. Det frygter jeg.

I et interview på den amerikanske konservative tv-kanal, Fox News, udtalte fomanden for naalakkersuisut, Múte B. Egede, torsdag aften:

- Jeres nationale sikkerhed er vores sikkerhed. Vi er bevidste om de ting, der sker i verden, som gør, at vi skal være tydeligere omkring forsvaret af de arktiske egne. Vi er åbne overfor at tale om, hvordan vi forsvarer vores land, jeres land, hele Arktis, alle de amerikanske lande og den vestlige alliance.