Múte B. Egede opfordrer til valg 11. marts - og sådan bliver det

En hurtig afstemning i Inatsisartut viser, at alle bakker op om, at vi skal til valg 11. marts.
Foto © : KNR / Gaaba Olsen
Skrevet af Christine Hyldal
04. februar 2025 15:05

"Det er på tide med et valg til Inatsisartut. Og hvis Inatsisartut godkender mit forslag, vil dette ske 11.marts. Vi er midt i en alvorlig tid. En tid som vi aldrig har oplevet i vores land. Tiden er ikke til intern splittelse, men til samarbejde og samling for vores land. Jeg er igen mere end klar til at arbejde for dig og for at lede vores land". 

Det skriver Múte B- Egede på Facebook.

Sådan skriver Múte B. Egede (IA), der er formand for naalakkersuisut, på Facebook. 

Og han skriver opdateringen næsten i samme øjeblik, hvor en ny lov om forbud mod partistøtte fra anonyme og udenlandske bidragydere er stemt igennem i Inatsisartut. 

Lovforslaget er i dag blevet hastebehandlet og vedtaget, og den har det formål at holde penge fra udlandet - og store anonyme bidrag - ude af grønlandsk politik. 

I Inatsisartut er dagens møde netop stoppet og sat på pause til klokken 15.30. Det er nu udsat igen til klokken 16.15. Efter en række selfies inde i salen, er politikerne i gang igen. 

En hurtig afstemning senere er der 100 procent opbakning fra parlamentet til valgdatoen 11. marts. Alle 30 fremmødte har stemt for den dag.

På talerstolen siger Múte B. Egede:

Vi i naalakkersuisut har valgt 11. marts som valgdato. Normalt skal der gå seks uger fra valgudskrivelse til afholdelse, men der foregår så meget politisk både indenlands og udenlands, og derfor har vi prøvet at fremskynde datoen. I partierne har der også været snak om en kortere valgkamp.

Der er også et vigtigt skridt i gang med den selsvstændighedsproces, der er sat i gang. Aktuelt er der kæmpe fokus på Grønland lige nu.

Ny lov forbyder udenlandske valgbidrag

Det skal ikke være tilladt for partier at modtage bidrag fra udenlandske eller anonyme bidragsydere.

Forbuddet gælder også for lokal- og ungdomsafdelinger.

Det gælder også for medlemmer af Folketinget og Inatsisartut og stedfortrædere, og for personer, som opstiller til et kommende valg til Folketinget eller Inatsisartut.

Det er ikke er tilladt for et parti at modtage private bidrag, som sammenlagt overstiger 200.000 kroner, eller som for en enkelt bidragsyder overstiger 20.000 kroner.

Hvis en person gerne vil give et bidrag på under 1000 kroner, kan man dog stadig være anonym. Ifølge lovforslaget kan man give op til 1000 kroner uden at man som bidragsyder bliver offentliggjort.

Et par ændringer blev lavet efter førstebehandlingen, så det nu fremgår tydeligt, at loven ikke forbyder partistøtte fra Danmark. 

Sidst, der var valg til Inatsisartut, var 6. april 2021.

Dengang havde Inuit Ataqatigiit et kanon-valg - og det var et valg, der især kom til at handle om et forbud mod uran. Det gjorde det, fordi et mineprojekt ved Narsaq var relativt tæt på at blive til virkelighed, men uran ville være et biprodukt ved udvindingen. Det gjorde folk i både Sydgrønland og andre steder i landet rasende, og IA vandt ikke bare formandsposten i naalakkersuisut - partiet fik også borgmesterkontoret i Kommune Kujalleq, hvor Narsaq som bekendt ligger. 

IA fik omkring 37 procent af stemmerne og 12 mandater i Inatisartut, hvor der sidder 31 medlemmer.

Dette valg kommer med al sandsynlighed til at handle om meget andet end udvinding af uran. For Grønland befinder sig midt i en lysnede projektør fra store dele af verden, efter at USA's præsident Donald Trump flere gange givet udtryk for, at han ønsker kontrol over Grønland.

Det er imidlertid blevet afvist af både Múte B. Egede og statsminister Mette Frederiksen (S).

Også 1. april skal der være valg - denne gang er det kommunalvalg.