Døgnrapport: Kvinde meldt savnet efter 110-kilometerløb

En kvinde kom ikke i mål på et 110 kilometer langt løb, hvilket udløste en efterlysning. Hun blev senere fundet tilskadekommen og blev bragt til Dronning Ingrids Hospital, hvor hun er i god behold.
Foto © : KNR
Skrevet af Brian Jensen
06. juli 2026 07:52

I weekenden blev der afholdt løbearrangementet fra Nuuk til Kapisillit, kendt som Nuukkap.

Under løbet var en 22-årig kvinde, som endnu ikke var kommet i mål, selv om de øvrige deltagere var ankommet, meldt savnet søndag aften, oplyser vagtchef Thomas Jeppesen fra politiet.

Løbeturen er 110 kilometer lang, fremgår det af Visit Greenlands hjemmeside.

Da de øvrige løbere var kommet i mål, opdagede arrangørerne, at én deltager manglede, og de anmeldte derfor forholdet til politiet, fortæller vagtchefen.

– Klokken 00.52 blev det anmeldt, at én person manglede. Arrangørerne, politiet og Arktisk Kommando deltog i eftersøgningen, og den 22-årige kvinde blev fundet tilskadekommen omkring tre kilometer fra målstregen, siger Thomas Jeppesen.

Den 22-årige kvinde havde en GPS-enhed med, som kunne sende hendes position til beredskabet. Da hun kom til skade, aktiverede hun den, hvilket gjorde det muligt at finde hende, oplyser vagtchefen videre.

I samarbejde med Arktisk Kommando blev kvinden derefter fløjet til Dronning Ingrids Hospital, hvor hun blev holdt under streng observation.

Vagtchefen ønsker ikke at kommentere yderligere på de fleste af weekendens øvrige hændelser, hvoraf langt de fleste var alkoholrelaterede.