Direktør: Jobportal truer Sermitsiaq og er et 'kæmpe demokratisk problem'
Onsdag eftermiddag havde Erik Jensen (S) som formand for Finans- og Skatteudvalget indkaldt til samråd om udbuddet af den nye jobportal.
Det udviklede sig til en skandale, som fik den nu tidligere naalakkersuisoq, Bentiaraq Ottosen (A) til at trække sig. Og nu er der kommet en ny drejning i historien om naalakkersuisuts arbejde med selv at oprette en ny jobportal.
Planen er, at jobportalen skal stå klar 1. januar 2026. Det får nu Masaana Egede, administrerende direktør for mediehuset Sermitsiaq, til at råbe vagt i gevær.
Direktøren oplyser nemlig, at Sermitsiaqs jobportal i dag er husets vigtigste indtægtskilde, og derfor kan det have alvorlige konsekvenser for dem, hvis den nye jobportal åbner.
- Jeg vil faktisk gå så langt og sige, at vi skal fyre rigtig mange journalister, hvis den her jobportal kommer ind og konkurrerer med os på det private marked, siger Masaana Egede til KNR.
Sker det, vil det i sidste ende have katastrofale konsekvenser for demokratiet. Det understreger Ralf Andersson, der underviser på journalistuddannelsen i Odense, og som også er adjungeret lektor på Afdelingen for Journalistik på Ilisimatusarfik.
- De nationale medier – altså KNR og Sermitsiaq – og journalisterne har en helt, helt afgørende rolle i det grønlandske samfund. Der er faktisk mere end nogensinde brug for uafhængige grønlandske medier, der for alvor kan bedrive kritisk og nuanceret journalistik, siger Ralf Andersson.
Han påpeger, at det i forvejen er en sårbar situation med "kun" to medier, der hver især har haft udfordringer og kampe gennem de seneste år.
- Hvis Sermitsiaq bliver beskåret eller i sidste ende måtte lukke, vil det have meget, meget store konsekvenser, og det vil også være et stort demokratisk problem. Det er store ord at tage i sin mund, men det mener jeg faktisk, understreger han.
Demokratisk problem
Samme toner lyder fra Masaana Egede.
- Det vil være et kæmpe demokratisk problem, siger han og påpeger betydningen af journalistikken i et år, hvor Grønland har været truet af overtagelse fra USA samt påvirkningskampagner under valgkampene:
- Med hele den her situation, vi har stået i det sidste år, hvor der har været brug for god og ordentlig journalistik, og den her kvalitet, som både vi og KNR bringer, så vil det jo svække os helt vildt, hvis det er, at vi skal til at skære ned på journalistik, siger mediedirektøren.
Ifølge adjungeret lektor Ralf Andersson burde naalakkersuisut selv have en interesse i at sikre, at Sermitsiaq ikke ender med at skulle fyre journalister eller lukke.
- Det må man jo spørge dem om, men det vil jeg klart mene, siger han og fortsætter:
- Vi snakker om nogle grundlæggende elementer i det demokratiske samfund, hvor den frie presse spiller en utrolig stor rolle. Det tror jeg ikke, der er nogen folkevalgt person, der vil være uenig i.
- Hvis man beskærer et af medierne på den her måde, som der kan være en risiko for, har det direkte betydning for folks mulighed for at få viden, informationer og kunne blive klædt på til at træffe beslutninger, afslutter Ralf Andersson.
Til møde i selvstyretårnet
Masaana Egede oplyser, at han har været til møde i selvstyretårnet, og at politikerne har sagt, at hans bekymringer om Sermitsiaqs fremtid er taget til efterretning.
Nu håber direktøren, at naalakkersuisut vil gå i dialog med ham og de andre udbydere af jobportaler.
- Og i virkeligheden håber jeg jo, at de kommer til fornuft inden da og stopper projektet.
Du får annoncepenge fra din egen jobportal. Er det ikke lidt nogle bisse-tricks at tale demokratiets tilstand, når man ikke lige får det, som man gerne vil have det?
- Der er rigtig mange, der arbejder med jobportaler og rekruttering på det private marked i forvejen. Det her er et rigtig dårligt eksempel på, hvordan en regering går ud og faktisk er ødelæggende for et privat marked, der allerede fungerer, svarer Masaana Egede.
KNR har rakt ud til formanden for naalakkersuisut, Jens-Frederik Nielsen (D), der har overtaget ansvaret for den nye jobportal, for at forholde ham for Masaana Egedes bekymringer. Han kommer med svar på kritikken på mandag.