Jens-Frederik Nielsen: - Jeg respekterer beslutningen, men er skuffet

Ovenpå udmeldingen om, at Siumut forlader koalitionssamarbejdet, holder formanden for naalakkersuisut nu pressemøde på formandens kontor.
13. marts 2026 12:15

Det er netop kommet frem, at Siumut forlader koalitionen. Derfor er der nu pressemøde med formanden for naalakkersuisut, Jens-Frederik Nielsen.

Følg med her.

Formanden siger, at han beklager og er skuffet over, at Siumut har meddelt, at de vil forlade koalitionen. Han siger også, at han respekterer deres beslutning om at træde ud.

- Når vi bliver presset udefra mod vores land, er der mere end nogensinde brug for, at vi står sammen politisk og som samfund. Men den enhed ser desværre ud til at ændre sig en smule nu, som vi kan se, siger formanden for naalakkersuisut, Jens-Frederik Nielsen (D).

Takker Vivian Motzfeldt for hendes tid som naalakkersuisoq

Jens-Frederik Nielsen (D) takker Siumuts tidligere naalakkersuisoq, Vivian Motzfeldt, i forbindelse med hendes fratræden som naalakkersuisoq.

- Jeg vil gerne takke den tidligere naalakkersuisoq fra Siumut for hendes indsats. Hun har været med til at sikre aftaler og har bidraget i arbejdet i en tid, hvor vores land har været i fokus og under pres, siger Jens-Frederik Nielsen-

Da naalakkersuisoq for udenrigsanliggender og uddannelse Vivian Motzfeldt (S) træder tilbage, vil formanden for naalakkersuisut Jens-Frederik Nielsen (D) midlertidigt overtage ansvaret for området.

Naalakkersuisut stopper ikke arbejdet

Selvom Siumut ikke længere er en del af koalitionen, siger formanden for naalakkersuisut, at naalakkersuisut ikke vil stoppe deres arbejde.

Han understreger også, at naalakkersuisut vil sikre tryghed i samfundet og fortsat politisk sammenhold.

Jens-Frederik Nielsen siger desuden, at der vil blive arbejdet på at finde nye personer til posterne, hvis naalakkersuisoq for sundhed Anna Wangenheim (D) og naalakkersuisoq for råstoffer og justitsområdet Naaja Nathanielsen (IA) skulle blive valgt til Folketinget.

- Folketingsvalget vil vise, hvad der kommer til at ske, svarede Jens-Frederik Nielsen, da han blev spurgt ind til det af Sermitsiaq.

To naalakkersuisut poster mangler stadig at blive besat

Der er kun elleve dage til Folketingsvalget, og selvom to naalakkersuisut stiller op til Folketinget, er deres ansvarsområder endnu ikke blevet ændret eller omfordelt.

Efter at Bentiaraq Ottosen (A) og Maasi Pedersen (IA) er trådt tilbage som naalakkersuisut, er de to poster stadig ikke blevet besat.

Jens-Frederik Nielsen siger, at posten, som tidligere blev varetaget af Siumut, ligeledes vil blive besat.

Han understreger, at der ikke er tale om lovbrud

Efter det blev offentliggjort, at to naalakkersuisut  stiller op til valg, har Siumut rettet kraftig kritik, hvilket har skabt debat og også påvirket koalitionen.

- De (Siumut, red.) mener ikke, at man bør stille op til valg, mens man samtidig har en post som naalakkersuisoq. Men de begrunder det også med, at der skulle være tale om lovbrud. Det vil jeg gerne understrege ikke er rigtigt, siger formanden for naalakkersuisut.

Han tilføjer også, at trusler gennem medierne om at forlade koalitionen er beklagelige og ikke viser et godt samarbejde eller gensidig respekt.

Siumut har tidligere haft et naalakkersuisoq, som også var medlem af Folketinget

Det bliver også nævnt, at det tidligere har forekommet, at en naalakkersuisoq samtidig var medlem af Folketinget.

- Hvis vi ser tilbage i historien, har det parti, som i dag ikke længere er en del af samarbejdet, selv udpeget en naalakkersuisoq, som samtidig sad i Folketinget, siger Jens-Frederik Nielsen (D).

Han tilføjer, at selvom man kan blive ved med at henvise til historiske eksempler, er det vigtigt i disse dage at se fremad, samtidig med at han respekterer Siumuts beslutning.

Da han blev spurgt, hvilken betydning Siumuts udtræden af koalitionen kan få i forhold til USA, svarede han:

- Splittelse i vores land vil kun styrke dem (USA, red.) og svække os selv. Derfor er det meget beklageligt, siger Jens-Frederik Nielsen (D).

Opdateres...