| Indland | Udland | Politik | Erhverv | Krimi | Kultur | Sport |
Til marts måned i år vågner borgerne i Nuuk, til brummen af lastbil og nedrivningskran. Så ved man, at der ikke er lang tid til, at den mest nostalgiske blok i Grønland ikke har lang tid tilbage.
Hvem husker ikke foråret 1965, hvor tiden med at hente vand med spand var ved at rinde ud i Nuuk. Folk flyttede ind til en ny luksuriøs lejlighed med rindende vand, så kan man pludselig bare tage i bad når man har lyst til det. Nu er disse ”nye tider” forældet, og skal erstattes med mere tidssvarende boliger.
- Nedrivningen af blokken er planlagt til at blive påbegyndt i slutningen af marts 2012, det forventes at tage et halv års tid, siger Jesper Johannesen direktør hos INI Byggeteknik til KNR.
Tonsvis af beton bliver rivet ned og der er en skole og børneinstitution samt andre boliger i nærheden af blokken.
- Hele byggepladsen afskærmes for offentligheden, der vil blive taget højde for støv og støj og alle berørte naboer vil blive orienteret omkring nedrivningsopgaven, siger Jesper Johannesen.
Der er endnu ikke har fundet de endelige entreprenører til nedrivning. Det kan derfor ikke på nuværende tidspunkt oplyses hvor meget nedrivningen kommer til at koste.
|
På forsiden lige nu
|
|
Politik, Onsdag 16. Maj 2012 18:47
Naalakkersuisoq for natur og miljø, Anthon Frederiksen, mener at det nylige brændstofudslip i Station Nord er uacceptabelt. Især efter at han sidste år holdt møde med daværende forsvarsminister Gitte Lillelund Bech, der lovede at hun ville gøre hvad hun kunne for at forhindre flere udslip. |
Indland, Onsdag 16. Maj 2012 18:37
Næsten halvdelen af de ledige i Qaasuitsup kommunia er unge mellem 15-25 år. De er unge der ikke har taget sig en uddannelse efter folkeskolen. En af dem er Edgar Markussen på 21-år han drømmer om kokke uddannelse, men han mangler gode karakterer til at komme i gang. Han er en af de ledige, som stemplede sig ind, som arbejdssøgende på jobcenteret i Ilulissat
- Det er meget svært, som ung at finde et arbejde, siger Edgar Markussen, han har været jobsøgende i et år. |
Indland, Onsdag 16. Maj 2012 15:57
Efter et omfattende olieudslip på Station Nord sidste år, blev der lagt op til skærpet menneskeligt opsyn. Alligevel gik det forleden galt igen. Forsvarets egne eksperter kalder det aktuelle udslip alvorligt.
|
|
Politik, Onsdag 16. Maj 2012 15:00
Naalakkersuisut lægger op til, at bygder uden vækst ikke skal udbygges. - Naalakkersuisut bør komme til bygderne og tale med bygdebestyrelserne, om hvilke erhvervsmuligheder de enkelte bygder har, siger Thimothæus Petersen fra Kullorsuaq som er medlem af kommunalbestyrelsen i Qaasuitsup Kommunia. |
Politik, Onsdag 16. Maj 2012 14:28
Byer og bygder med færre end 1.500 indbyggere beholder ensprissystemet på vand og el, mens større byer i fremtiden skal betale kostægte priser. Download hele forslaget. |
Indland, Onsdag 16. Maj 2012 13:05
Journalist Henriette Rasmussen bliver den nye programchef for radio afdelingen i KNR. |
|
Erhverv, Onsdag 16. Maj 2012 12:30
Den grønlandske arbejdsstyrke skal gøres klar til de kommende tider med råstofudvinding og off shore aktiviteter. |
Erhverv, Onsdag 16. Maj 2012 11:41
På mandag uddeles internet-Oscaren til Visit Greenland for hjemmesiden greenland.com. Det er folkets pris i kategorien turisme, der tildeles Visit Greenland, og den verdenskendte danske skuespiller Nicolaj Coster-Waldau er med på scenen, når prisen overrækkes. |
Indland, Onsdag 16. Maj 2012 09:57
Hver af landets folkeskolelærere kan ifølge deres nyforhandlede overenskomst undervise i to lektioner ekstra fra næste skoleår. Lærernes ekstra undervisningstid kan betyde, at man efter sommerferien i en skole med 13 lærere er i stand til at opnå samme timeantal, som man hidtil skulle bruge 14 lærere til at dække. |